WebArchiv - archiv českého webu

Jak zastavit cyklus násilí v rodině

16.05.2017

Mezi oběti domácího a rodinného násilí patří i děti, ale není vždy v jejich nejlepším zájmu o tom s nimi přímo mluvit, uvádějí australští odborníci, kteří pomáhají v boji proti této hrozbě.

Moudrá a uklidňující slova adresovaná ?dětem mohou pomoci zabránit tomu, aby se agresivní chování přeneslo na novou generaci, jsou přesvědčeni odborníci. Pracovníci společnosti Centacare zároveň uvedli, že je důležité tento problém s dětmi řešit, protože „se učí pozorováním“.

„Děti často bývají na straně pachatele, protože je silnější a má moc,“ řekla Brigitte McLennanová z Centacare. „Mohou si osvojit manipulativní chování, které (nesprávně) ukazuje nové generaci, že je potřeba druhé ovládat, aby člověk získal, co chce. Dívky navíc mohou z odpozorovaného chování nesprávně vyvodit, jaká je role ženy.“

B. McLennanová dále uvedla, že není vždy dobré hovořit s dětmi přímo o násilí, ale je lepší diskutovat o nepřijatelném chování. „Při rozhovorech s dětmi mluvíme o rozpoznávání emocí – dítě se učí, jaký je rozdíl mezi hněvem a zklamáním nebo třeba mezi strachem a smutkem. Jaký mám z dané situace pocit a co mohu udělat pro to, abych se cítil lépe? Snažíme dítěti ukázat, jak k situaci přistupovat.“

Steve Dowker z Centacare řekl, že když mluvíme s dětmi o domácím a rodinném násilí, je důležité zůstat v klidu. „Některé z věcí, které slýcháme, jsou poměrně šokující a to poslední, co chceme, je nepříznivá reakce, která může dítěti předat smíšený signál,“ dodal S. Dowker. „Pokud se setkáme s dětmi, které jsou vystaveny domácímu násilí, musíme jim skutečně věřit. Pokud jim nevěříme, je prokázáno, že už za námi znovu nepřijdou a nevyhledají emoční podporu.“

Zdroj: CathNews



Miroslava Čejková publikováno: 11.10.2017 12:43 zobrazeno: 721x


Pension Betlém        HITS        Ekumenická rada církví        Husitská teologická fakulta        Ekumenická akademie        Hus