02.08.2017
2. srpen 2017 byl věnován připomenutí romského holocaustu, během něhož bylo v roce 1944 v Osvětimi-Březince zabito více než 3000 romských dětí, mužů a žen.
Konference evropských církví (CEC) a Církevní komise pro migranty v Evropě (CCME) si připomněly tuto událost uctěním památky těch, kteří zemřeli, a povzbudily církve a všechny části společnosti, aby usilovaly o smíření s 10 až 12 miliony Romy žijícími v Evropě.
Během nacistické vlády v Německu čelili Romové rozsáhlému věznění a vraždění. Tato genocida byla součástí dlouhé historie pronásledování a násilí vůči Romům v Evropě. I dnes Romové na celém kontinentu trpí diskriminací a opomíjením. Stávají se obětí nenávistných slovních výpadů a zločinů a často čelí nespravedlivému zacházení, v neposlední řadě i na trhu práce.
„Připomenutí minulých zločinů a bezpráví může vést k usmíření. Je třeba zajistit pro Romy v celé Evropě důstojnost a spravedlnost,“ poznamenala generální tajemnice CCME Doris Peschkeová. CCME spolupracuje s Aliancí proti diskriminaci Romů, pomáhá bojovat proti předsudkům vůči nim a usiluje o jejich začlenění do společnosti.
„Více než sedmdesát let po porajmos neboli romském holokaustu čelí evropští Romové stále značné diskriminaci,“ dodal generální tajemník CEC Heikki Huttunen. „Musíme si být tohoto celoevropského bezpráví vědomi, a to včetně hanebného faktu, jak těžké pro nás je porajmos vůbec uznat.“
V dnešní době, kdy se objevují nové i staré předsudky a nenávistné proslovy často nahrazují zdravý rozum a reflexi, musíme jako členové církve více než kdy jindy aktivně podporovat důstojnost a lidská práva Romů. Naším posláním je pracovat na tom, aby byla Evropa bezpečným domovem, ve kterém je zajištěna péče pro všechny obyvatele.“
Zdroj: CEC, Henrik Hansson
Miroslava Čejková publikováno: 11.10.2017 02:32 zobrazeno: 757x